Spawanie TIG aluminium

Precyzyjne spawanie aluminium metodą TIG

Spawanie metodą TIG wykorzustujemy do spawania stali nierdzewnych, wysokostopowych oraz różnego rodzaju metali nieżelaznych, jak np. aluminium. Charakteryzuje ją wysoka jakość oraz dokładność spoiny. Posiadamy duże doświadczenie w spawaniu aluminium metodą TIG. Dzięki temu realizujemy nawet bardzo komplikowane projekty. Nasi pracownicy to fachowcy, dla których spawanie jest nie tylko pracą, ale również powodem do dumy.

Aluminium, jako materiał konstrukcyjny sprawdza się doskonale we wszystkich zastosowaniach, od których wymaga się niskiej masy przedmiotów oraz wysokiej estetyki wykonania. Takimi przykładami są konstrukcje regałowe, lekkie zabudowy, drabiny, podesty i stopnie.

Wysoka jakość spawania TIG

Każdy wykonany element przechodzi kontrolę jakości przed opuszczeniem wytwórni. Dbamy o pełne zadowolenie klienta z naszej pracy. Dokładne wykończenie elementów aluminiowych jest szczególnie ważne, dlatego też przykładamy dużą uwagę do wszelkich ewentualnych niedoskonałości.

Spawamy konstrukcje i elementy aluminiowe o różnej wielkości i stopniu skomplikowania. Wiemy że Twoja satysfakcja jest najlepszym sposobem na nawiązanie długotrwałej współpracy. Każde zlecenie wyceniamy indywidualnie w m.in. zależności od wielkości zamówienia, poziomu skomplikowania, rodzaju materiałów.

Usługi spawania auminium TIG dla klientów z Wielkopolski

Specjalizujemy się w spawaniu aluminium metodą TIG, ocsługując klientów z Wielkopolski, w tym m.in. z: Poznań, Piła, Gniezno, Chodzież, Szamotuły, Oborniki, Murowana Goślina, Wągrowiec, Rogoźno, Wronki, Wałcz i nie tylko. 

Prześlij nam swoją dokumentację projektową, abyśmy mogli przygotować indywidualną wycenę. W przypadku pytań lub wątpliwości, służmy swoim doświadczeniem i doradztwem.

JESTEŚ ZAINTERESOWANY WSPÓŁPRACĄ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI OTRZYMAJ INDYWIDUALNĄ WYCENĘ

Spawanie TIG – jak wygląda proces spawania?

Metoda TIG uznawana jest za wszechstronną metodę, za pomocą której można połączyć praktycznie wszystkie metale oraz ich stopy. Dodatkowo ceniona jest za to, że podczas pracy nie powstają rozpryski, a spoina jest czysta i nie wymaga dodatkowej obróbki. Nie oznacza to jednak, że jest to proces całkowicie bezobsługowy. Aby całość działała tak, jak należy, a efekty pracy były zadowalające, należy pamiętać o dobraniu odpowiednich parametrów pracy. Szczególnie istotny jest tutaj prąd wykorzystywany do spawania.

Sam uchwyt spawalniczy ma zupełnie inną budowę niż ten wykorzystywany do metody MIG-MAG. Głównie ze względu na to, że w metodzie TIG nie jest konieczne użycie dodatkowego materiału. Możliwe jest połączenie dwóch materiałów za pomocą rowka, jednak istnieje możliwość korzystania z materiału dodatkowego. W takim przypadku jego podawanie odbywa się ręcznie, a nie za pośrednictwem uchwytu spawalniczego. Właśnie ta różnica jest powodem innej budowy poszczególnych urządzeń.

Sam proces spawania TIG może odbywać się na różne sposoby. Stosuje się zarówno spawanie prądem stałym, czyli TIG DC jak i spawanie prądem naprzemiennym, czyli TIG AC. Wykorzystywane jest także spawanie impulsowe TIG.

W TIG DC wykorzystuje się prąd jednokierunkowy, który umożliwia lepszą regulację parametrów, dzięki czemu osoba spawająca ma wpływ na kształt uzyskanej spoiny. To daje możliwość łączenia nawet cienkich blach.

Cały proces spawania sprowadza się do wytworzenia łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej. Do jego zajarzenia dochodzi poprzez potarcie spawanego materiału. Możliwe jest także przeprowadzenie tego procesu bezstykowo za pomocą układu jonizatora. Dzięki tej metodzie nie ma potrzeby stosowania materiału dodatkowego. Oczywiście w razie potrzeby istnieje taka możliwość, ale nie konieczność. Najczęściej wykorzystywanym gazem jest argon czy hel. Stosuje się je do osłony spoiny oraz elektrody przed utlenieniem.

Spawanie aluminium TIG – wady i zalety

Do największych zalet należy zaliczyć to, że jest to metoda najbardziej uniwersalna. Za pomocą spawania TIGiem można połączyć praktycznie wszystkie metale oraz ich stopy. Dodatkowo nie jest konieczne zachowanie odpowiedniej pozycji. Także w tej kwestii praktycznie nie istnieją ograniczenia. Spawanie tą metodą umożliwia połączenie nawet cienkich blach, których grubość nie przekracza milimetra. To świetne rozwiązanie do drobnych czy wymagających detalicznego podejścia prac. Osoby, które cenią jakość pracy, z pewnością zwrócą uwagę na to, że powstająca spoina jest wysokiej jakości oraz czystości. Podczas pracy nie powstają rozpryski ciekłego metalu. To oszczędność pod względem braku konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac nad spoiną.

Metoda spawania TIG może zostać zautomatyzowana, a sam proces jest łatwy w obsłudze, nawet dla osoby, która nie posiada zbyt dużego doświadczenia. Wszystko przez to, że kontrola nad jeziorkiem spawalniczym oraz nad ilością dostarczanego ciepła jest bardzo prosta.

Do wad tej metody zalicza się wolną prędkość spawania oraz małą wydajność. O tyle, o ile przy drobnych pracach domowych czy hobbystycznych nie ma to aż tak dużego znaczenia, to w przypadku prac przemysłowych już tak. Wada ta szczególnie zauważana jest przy spawaniu grubszych elementów.

Spawanie TIGiem Poznań – do czego można wykorzystać tę metodę?

Jak zostało wcześniej wspomniane metoda TIG pozwala na uzyskanie wysokiej jakości spoiny, która jest niezwykle czysta. Efekt końcowy jest taki, że spoina jest bardzo czysta i nie wymaga praktycznie żadnej dodatkowej pracy czy oczyszczania. Właśnie dlatego najczęściej wykorzystywana jest do spawania stali nierdzewnej, czyli popularnej nierdzewki czy innych stali, które są wysokostopowe. Często metodę tą używa się do spawania aluminium, miedzi czy tytanu i niklu.

Jeżeli chodzi poszczególne materiały, to spawanie TIG używane jest głównie do spawania rur czy rurociągów, zarówno w przemyśle samochodowym czy w lotnictwie jak i do domowego użytku.

Spawanie Tigiem nierdzewki – jaką elektrodę wybrać?

Elektrody, które wykorzystywane są do spawarek, dzielą się na wolframowe, torowe, cerowe czy lantanowe. Do najczęściej używanych oraz najbardziej uniwersalnych zalicza się elektrodę wolframową. Idealnie sprawdza się ona przy spawaniu aluminium czy magnezu. Jednak do spawania stali niskostopowych czy do spawania materiałów z niklu, miedzy czy tytanu poleca się elektrody torowe, cerowe oraz lantanowe.

Spawanie metodą TIG Poznań – ile kosztuje?

Cena spawania liczona jest za metr bieżący spawanej powierzchni. Zawsze liczona jest ona indywidualnie i zależy od kilku czynników w tym rodzaju spawanego metalu czy stopu, jednak można określić, że jest to około 350 zł/mb. Do najtańszych spawanych materiałów należy spawanie stali czarnej, a droższe jest spawanie stali nierdzewnej.

Spawanie aluminium TIG – jaki prąd wybrać?

Spawanie za pomocą metody TIG może odbywać się z użyciem zarówno prądu stałego jak i przemiennego. Dodatkowo można zdecydować się na prąd stały z ujemną lub dodatnią biegunowością. Do uzyskania porządnych efektów przy wykorzystaniu prądu o dodatnim biegunie konieczne jest posiadanie elektrody o większej średnicy niż przy ujemnym biegunie. Elektroda, która wykorzystuje prąd o ujemnym biegunie, wykorzystywana jest przy spawaniu wszystkich rodzajów metali, jednak nie jest polecana do łączenia cienkich aluminiowych blach czy stopów magnezu.

Natomiast spawanie za pomocą prądu przemiennego pozwala na skorzystanie ze wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą metoda spawania za pomocą prądu stałego z dodatnią biegunowością. Jednak dodatkowym atutem tej metody jest to, że nie posiada ona wad i ograniczeń, jakie posiada metoda spawania prądem stałym z dodatnią biegunowością. Tutaj jedynym problemem może okazać się stabilność łuku oraz uciążliwe zjawisko prostowania prądu. Ma na to wpływ wolfram, który znajdując się w jeziorku spawalniczym, ma zdecydowanie wyższą temperaturę niż metal, który jest spawany.

INVEST WELDING Sp. z o.o.